Jakie badania krwi zrobić, jeśli wypadają Ci włosy?

Wzmożone wypadanie włosów i łysienie to coraz częstszy problem naszego społeczeństwa. Przyczyn tego problemu może być wiele, a jego diagnostyka to ‚temat rzeka’ i często, aby dotrzeć do źródła problemu potrzebne są aktualne badania krwi.

Najczęstszymi przyczynami nadmiernego wypadania włosów są:

 • stres
 • zaburzenia hormonalne
 • nieodpowiednia dieta
 • niedobory mikroelementów
 • uwarunkowania genetyczne

Jeśli zauważasz u siebie intensywne wypadanie włosów (utrata ponad 100 włosów dziennie przez okres kilku tygodni), sumiennie robisz peelingi skalpu, stosujesz wcierki przeciw wypadaniu i suplementy diety, a nie widzisz żadnej poprawy, pomyśl o dokładnym zbadaniu organizmu i wizycie - wraz z wynikami - u specjalisty od problemów z włosami, czyli trychologa.

Wypadają Ci włosy? Te badania warto wykonać przed wizytą u specjalisty

Kilka podstawowych badań krwi potrafi powiedzieć bardzo wiele o ogólnym stanie organizmu i wskazać, gdzie leży kłopot. Przed wizytą warto wykonać poniższe badania:

 • morfologia krwi z rozmazem, czyli podstawowe badanie krwi o zastosowaniu profilaktycznym i diagnostycznym. Pozwala zauważyć nieprawidłowości funkcjonowania organizmu (m.in. stany zapalne, alergie, niedokrwistość) i w razie potrzeby nakierować na dalszą diagnostykę.
 • CRP to białko ostrej fazy, jest wskaźnikiem toczącego się zapalenia lub infekcji w organizmie.
 • ferrytyna ma na celu pomiar zapasów żelaza w organizmie, pozwala na diagnozę m.in. niedoborów żelaza, anemii.
 • badania 'tarczycowe' TSH, fT4, anty-TPO to zestaw badań pozwalający na wykrycie zaburzeń czynności tarczycy. Hormon tyreotropowy (TSH) to podstawowe badanie czynności tarczycy, oznaczenie jego stężenia we krwi pozwala na wykrycie nadczynności i niedoczynności tarczycy (nawet stanów bezobjawowych). Oznaczenie wolnej frakcji hormonu tyroksyny (fT4) wykonuje się w celu dalszej diagnostyki i chorób tarczycy. Wzrost stężenia fT4 towarzyszy nadczynności, a spadek - niedoczynności tarczycy. Oznaczenie poziomu autoprzeciwciał skierowanych przeciwko antygenowi tarczycy peroksydazie (przeciwciała anty-TPO) jest pomocne przy diagnozowaniu stanów zapalnych tarczycy, jak np. choroba Hashimoto.
 • poziom witaminy D - metabolit 25(OH) - niedobór witaminy D może powodować wiele dolegliwości, począwszy od wypadania włosów, stanów depresyjnych, skłonności do infekcji na zaburzeniach metabolicznych czy problemach z zajściem w ciążę kończąc.
 • testosteron i androstendion - hiperandrogenizacja może być jedną z przyczyn łysienia i mikronizacji mieszka włosowego, dlatego oznaczenie poziomu hormonów androgenowych (testosteronu i androstendionu) jest bardzo ważne w diagnostyce stanów przewlekłego wzmożonego wypadania włosów.
 • prolaktyna - hiperprolaktynemia występuje często przy podwyższonym poziomie androgenów i tak jak hiperandrogenizacja ma wpływ na zwiększone wypadanie włosów.

dodatkowo (w celu poszerzenia diagnostyki):

 • estradiol - niski poziom estrogenów często występuje w połączeniu z wysokimi poziomami androgenów
 • DHEA-SO4 + wolny testosteron to badanie przesiewowe w kierunku hiperandrogenizacji. Warto je wykonać, gdy poziomy testosteronu i androstendionu są powyżej normy.
 • fT3 + przeciwciała anty-TG - stężenie wolnej frakcji trijodotyroniny (fT3) oraz oznaczenie poziomu przeciwciał swoistych w stosunku do antygenu tarczycy tyreglobuliny (anty-TG). Pozwalają na dokładniejszą diagnozę zaburzeń tarczycy, w tym stanów autoimmunologicznych i nowotworu.

Kiedy wykonać poszczególne badania?

Na pobranie krwi wybieramy się na czczo, najlepiej przed godziną 9:00. O ile część badań możemy wykonać niezależnie od cyklu menstruacyjnego, tak w przypadku hormonów płciowych odpowiedni moment badania ma ogromne znaczenie w poprawnej diagnostyce. Dlatego estradiol badamy w 3-5 dzień cyklu, a prolaktynę ok. 21. dnia cyklu menstruacyjnego. Pozostałe badania, czyli morfologię, CRP, ferrytynę, wszystkie parametry tarczycowe, wit. D oraz androgeny (testosteron, androstendion, DHEA-S i wolny testosteron) wykonujemy w dowolnym dniu cyklu.

Ilość tych badań może przerażać, ale im dokładniejsza diagnostyka tym lepsze i szybsze efekty terapii. Pamiętaj, że w większości przypadków w łatwy sposób można wyregulować proces wzmożonego wypadania - trzeba tylko znaleźć przyczynę i ją wyeliminować.