4 nieoczywiste sposoby na trwały i nieskazitelny makijaż

Najczęstszym pytaniem słyszanym od kobiet, które malowałam, ale także przewijającym się na forach jest 'Czemu ten podkład tak szybko mi schodzi? Co mogę zrobić, żeby makijaż wytrzymał cały dzień pracy i wieczorem nadal wyglądał dobrze?', ewentualnie wariacja na ten temat 'Niech poleci mi pani jakiś trwały podkład.' O ile jakość podkładu ma bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o jego trwałość i komfort noszenia, tak istnieje szereg powodów, dla których nawet najlepsze fluidy będą się źle zachowywać na twarzy. Dowiedz się co zrobić, aby Twój codzienny makijaż był trwały i wyglądał dobrze nawet po kilkunastu godzinach.

Jak pielęgnujesz swoją cerę na codzień?

Po pierwsze i najważniejsze, PIELĘGNACJA. Jeśli nie możesz znaleźć dobrego podkładu, przede wszystkim zadbaj o swoją cerę. Każdy fluid będzie wyglądał najlepiej na zdrowej skórze. Idealne warunki to cera dostatecznie nawilżona i odżywiona, z prawidłowym płaszczem hydrolipidowym i z regularnie odświeżaną warstwą rogową naskórka. Przy skórach suchych podkłady będą miały tendencję do tworzenia efektu maski oraz podkreślania zmarszczek i suchych skórek. Przy cerach tłustych nadmiar sebum będzie wpływał na przemieszczanie się podkładu na twarzy, jego wchodzenie w pory i zmarszczki. Znalezienie podkładu, który radzi sobie w takich warunkach jest na prawdę trudne i łatwiejszym rozwiązaniem jest wdrożenie pielęgnacji, która zniweluje istniejące problemy skórne. Z tego powodu tak ważne jest codzienne dokładne oczyszczanie skóry, dostarczenie jej odpowiedniego nawilżenia - zarówno wewnętrznego (min. 2 l wody dziennie i dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe), jak i zewnętrznego w postaci kremów - oraz regularne złuszczanie stratum corneum.

Odpowiednia pielęgnacja przed makijażem pomoże przedłużyć jego trwałość.

Krem pod makijaż powinien pomagać podkładowi. Co to znaczy? Jeśli mamy skórę problematyczną, krem aplikowany bezpośrednio przed podkładem ma za zadanie zniwelować ten problem. I tak na cerę suchą dobrze jest nałożyć bogaty krem, który usunie uczucie napięcia skóry i doda jej elastyczności. Nie sprawdzi się za to lekki krem, który natychmiast wniknie w skórę. Dla cery tłustej z kolei lekka emulsja będzie idealna, bo nie doda kolejnej śliskiej warstwy, po której podkład mógłby się zacząć przemieszczać.

Mój trick: po nałożeniu kremu czekam 10 minut, aby krem mógł się dobrze wchłonąć, a po tym czasie ewentualny nadmiar odsączam ze skóry chusteczką higieniczną i dopiero na tak przygotowaną skórę nakładam podkład. Sprawdza się świetnie, jeśli Twoja skóra ma skłonność do świecenia.

Wybierz odpowiedni podkład dla swojej cery.

No dobrze, ale co zrobić w sytuacji, gdy swojej pielęgnacji nie masz nic do zarzucenia? Sprawdź, czy rodzaj podkładu jakiego obecnie używasz współgra z typem Twojej cery. Jeśli masz cerę suchą i dziwisz się, że tak chwalony Estee Lauder Double Wear wygląda na Tobie jak maska, spróbuj podkład o innych właściwościach. Cery suche, wiotkie, dojrzałe będą najlepiej wyglądać w lekkich podkładach o właściwościach rozświetlających i nawilżających. Zastygające, długotrwałe podkłady o cięższej konsystencji wyglądają bardziej atrakcyjnie na cerze z tendencją do przetłuszczania się, za to fluid nawilżający będzie na niej zupełnie nietrwały.

Właściwy sposób aplikacji ma znaczenie!

Gąbeczka, pędzel, palce… Prawda jest taka, że każdy podkład lubi co innego i najlepiej przetestować różne sposoby jego nakładania, by wybrać najlepszy. Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy - im cieńsza warstwa produktu, tym łatwiej nad nim zapanować, również nad jego trwałością! Zawsze lepiej dołożyć drugą lub trzecią warstwę w miejscach, które wymagają zwiększonego krycia lub zakryć niedoskonałości korektorem. Gruba pojedyncza warstwa podkładu na skórze to szybka droga do problemów, jak np. efekt maski czy migrowanie produktu do zmarszczek.

Stan cery, odpowiedni krem, odpowiedni typ podkładu oraz jego aplikacja - to zaledwie 4 drobne rzeczy, ale każda ma wpływ na wygląd podkładu na skórze i jego zachowanie w ciągu dnia. A jak u Ciebie wygląda codzienny makijaż? Zdarzają Ci się problemy z trwałością podkładu?